Twój koszyk
No products in the cart.
Registration

Login

Product was successfully added to your shopping cart.

5

Product was successfully added to your compare list.

5

Product was successfully added to your wishlist.

5

Strona tekstowa

Na tej stronie zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że informacje te staną się dobrym wstępem do świata single malt whisky i przybliżą podstawowe pojęcia i terminy. Celem tej strony nie jest podawanie rozbudowanych, książkowych definicji, a jedynie wyjaśnień.

Jeśli Drogi czytelniku masz inne pytania, które Cię nurtują, napisz do nas email, opracujemy dla Ciebie przejrzystą odpowiedź i zamieścimy ją poniżej.

 

Czym różni się SingleMalt od Blended?

Single malt to najwyższej jakości gatunek whisky. Definicja szkockiej whisky single malt jest precyzyjnie regulowana przez przepisy. Stanowią one m.in., że alkohol musi być produkowany z trzech składników – słodu jęczmiennego, wody oraz drożdży, a produkcja musi odbywać się w jednym zakładzie poprzez destylację wsadową w miedzianych alembikach. Ponadto destylat musi leżakować przez co najmniej 3 lata w dębowe beczki. To dotyczy każdego gatunku szkockiej whisky.

Źródło: Opracowanie własne

 

Produkcja whisky

Produkcja szkockiej whisky składa się z kilku etapów:

Słodowanie (z ang. Malting)

Słodowanie to zamiana ziarna w ziarno zesłodowane. Ziarno namacza się przez kilkadziesiąt godzin, aby zaczęło kiełkować. Podczas kiełkowania ziarna wydzielają się enzymy niezbędne do późniejszego rozkładu skrobi zawartej w ziarnie na cukry proste i dwucukry. Gdy kiełek osiągnie długość ziarna, należy powstrzymać proces wzrostu, aby zatrzymać największą ilość enzymów w ziarnie. Osiąga się to przez osuszenie ziarna, w przeciwnym razie potencjał zostanie spożytkowany na dalszy wzrost ziarna.

Warto wiedzieć: To bardzo ważny etap wpływający na smak whisky – jeśli na palenisku do suszenia ziarna jako paliwo zostanie wykorzystany torf, to jego intensywny zapach przeniknie do słodu i nieodwracalnie podkreśli swą obecność w alkoholu. Suszenie trwa kilkadziesiąt godzin, jednak wystarczy przez kilka-kilkanaście godzin palić w piecu torfem, aby whisky była mocno dymna i torfowa.

Zacieranie (z ang. Mashing)

Proces Zacierania rozpoczyna się od zmielenia słodu na śrutę słodową (przypomina grubą mąkę), a następnie polega na trzykrotnym przepłukaniu ciepłą wodą (odpowiednio o temp. 45, 62 i 73 °C), w celu pobudzenia enzymów zawartych w słodzie do rozkładu skrobi na cukry proste.

Proces odbywa się w kadzi zaciernej (z ang. Mash Tune).

Efektem wielogodzinnego płukania zacieru jest słodka ciecz, zwana brzeczką (z ang. Wort), zawierająca cukry podlegające fermentacji przy udziale drożdży.

Warto wiedzieć: Do wspomagania rozkładu skrobi nie używa się żadnych dodatkowych enzymów poza tymi zawartymi w słodzie.

Fermentacja (z ang. Fermentation)

Fermentacja to proces zamiany cukrów na alkohol przy udziale drożdży. Proces odbywa się w kadzi fermentacyjnej (z ang. Washback) do której trafia ochłodzona brzeczka. W wyniku fermentacji uzyskuje się 7-8% alkohol etylowy (z ang. Wash), stanowiący półprodukt niezbędny do rozpoczęcia destylacji.

Warto wiedzieć: Powstały alkohol w smaku i konsystencji przypomina mętne piwo, bez chmielowej goryczki.

Źródło: Wikipedia

 

Jak pić, a jak degustować whisky?

Whisky należy pić dokładnie w taki sposób, który zapewnia nam największą przyjemność. Upodobania mogą zależeć od wielu czynników. Przykładowo letnie upalne wieczory sprzyjają konsumpcji whisky na lodzie lub ze spritem czy colą, w zimowe – chłodne wieczory - raczej wybierzemy rozgrzewającą szklaneczkę zawierającą dram single malt. Szkocka single malt whisky najlepiej smakuje podana w temperaturze pokojowej, w szklaneczce w kształcie tulipana, z dodatkiem kilku kropel wody. Woda pozwala zmniejszyć ilość alkoholu i otwiera whisky, dzięki czemu pojawiają się nowe zapachy, głębsze smaki.

Degustację whisky możemy podzielić na kilka kroków:

  • Przygotowanie
  • Kalibracja
  • Kolor
  • Zapach

Warto podsumować degustowaną whisky, ocenić wrażenia jakie odnieśliśmy, gdyż czasem suma cząstkowych ocen daje coś więcej, lub równie dobrze mniej, niż by to wynikało z matematycznych wyliczeń. Kolejne kroki oceny whisky to:

  1. Zapach
  2. Smak
  3. Kolor
  4. Wygląd

Kompozycja, balans, równowaga, harmonia - to przykładowe, trudno mierzalne parametry, które w tej ostatniej części oceny, tuż po degustacji, mogą wpłynąć na postrzeganie oceny końćowej. Zachęcamy do zadumy i własnych przemyśleń.

Źródło: Opracowanie własne